Zdarzają się sytuacje gdy doszło do kolizji drogowej, np. do stłuczki na parkingu. Wezwanie Policji na miejsce zdarzenia nie jest konieczne w momencie gdy uczestnicy kolizji są zgodni z czyjej winy do niej doszło.

W takich przypadkach warto jest mieć w schowku pojazdu druk oświadczenia sprawcy kolizji drogowej (in blanco). Do pobrania poniżej.

Zderzenie na parkingu, jak napisać oświadczenie?

Kolizja na parkingu to kolizja drogowa jak każda inna i procedura jej zgłaszania wygląda tak samo. Warto pamiętać, że na parkingach stosujemy zasadę prawej ręki, jeżeli nie ma na nim organizacji ruchu drogowego.

Jeżeli zastaliśmy uszkodzony pojazd, a sprawcy już dawno nie ma na miejscu. Nie zostawił on też kartki z kontaktem. Wtedy warto zapytać właściciela parkingu o nagrania z monitoringu.

Spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej

W oświadczeniu sprawca przyznaje się do spowodowania kolizji. Aby przyprowadzić likwidację szkody z ubezpieczenia OC sprawcy niezbędne jest właśnie to oświadczenie.

Gdy już spisaliśmy oświadczenie co się dzieje dalej? Takie pytanie często stawiają sobie uczestniczy kolizji. Szkodę należy zgłośić do ubezpieczyciela sprawcy. W takich przypadkach również praktyczne może być posiadanie ubezpieczenia assistance, w ramach którego możemy liczyć na transport uszkodzonego pojazdu.

Istotne różnice pomiędzy kolizją drogową, a wypadkiem

W momencie gdy podczas zdarzenia są ranni lub któryś z uczestników stracił życie obowiązkowo trzeba wezwać na miejsce zdarzenia policję. Nie powinno się także przestawiać uszkodzonych pojazdów, które umożliwią Policji odtworzenie przebiegu wydarzeń