Jak one mogą być kwalifikowane przez firmy ubezpieczeniowe? Z pewnością niejednokrotnie Państwo spotkaliście się w swoim doświadczeniu życiowym z określeniem szkoda całkowita pojazdu bądź szkoda częściowa pojazdu. Czym one się różnią? I jaki wpływ wywierają na osobę poszkodowaną?
Szkoda całkowita

Jeżeli chodzi o określenie szkoda całkowita należy przez nie rozumieć w szczególności takiego rodzaju uszkodzenia pojazdu, które wskazują, że wartość jego naprawy absolutnie przekracza wartość samochodu z przed szkody, ewentualnie innego pojazdu, którym się poruszaliśmy. Przy szkodzie całkowitej w zależności od tego z jaką firmą ubezpieczeniową sprawcy wypadku mamy do czynienia jest ona definiowana w sposób procentowy. Firmy ubezpieczeniowe bowiem wskazują, że jeżeli wartość naprawy przekracza np. 75% wartości pojazdu z przed szkody może być już kwalifikowana jako szkoda całkowita.

Procedura przy szkodzie całkowitej

Jak to się odbywa? Co należy zrobić jeżeli mamy do czynienia właśnie ze szkodą całkowitą? Przede wszystkim firmy ubezpieczeniowe jak również my jako osoby poszkodowane powinniśmy porównać wartość pojazdu sprzed szkody z wartością pojazdu po szkodzie. I tutaj zwracam szczególnie Państwa uwagę na fakt wyliczeń jakie sporządza firma ubezpieczeniowa, a więc tego kosztorysu naprawy, który nam jest przesyłany po oględzinach dokonanych przez rzeczoznawcę ze strony firmy ubezpieczeniowej. Niejednokrotnie firmie ubezpieczeniowej opłaca się zakwalifikować szkodę jako szkodę całkowitą, a my możemy się z tym absolutnie nie zgodzić.

Tutaj chciałbym się odnieść do moich wcześniejszych artykułów, gdzie pisałam o tym, że w takim przypadku należy zadbać o to aby sporządzić własny kosztorys naprawy przez osobę do tego wykwalifikowaną, wówczas możemy porównać sobie te wartości i jeżeli nie zgadzamy się z decyzją firmy ubezpieczeniowej o przyjęciu tego, że szkoda jakiej doznaliśmy w naszym pojeździe jest szkodą całkowita, kwestionujemy ją właśnie przez przekazanie firmie ubezpieczeniowej tej prywatnej opinii, tego prywatnego kosztorysu i w tym momencie możemy tak naprawdę negocjować. Jeżeli chodzi natomiast o sytuacje, w której faktycznie mamy do czynienia ze szkodą całkowitą to nie ma tutaj żadnego problemu w tej sytuacji firmy ubezpieczeniowe wypłacą osobie poszkodowanej różnicę pomiędzy wartością pojazdu sprzed szkody i po szkodzie. Ale na chwilę obecną pomagają także osobie poszkodowanej w zagospodarowaniu takiego wraku pojazdu czy też inaczej nazywając pojazdem uszkodzonym, wówczas osoba poszkodowana nie ponosi tutaj żadnych strat majątkowych, bo te wartości powinny być równe ze sobą.

Szkoda częściowa

Natomiast jeżeli chodzi o szkodę częściową to analogicznie ona jest dużo mniejsza od wartości pomiędzy samochodem nieuszkodzonym, a uszkodzonym. Jak wówczas należy postąpić? Firma ubezpieczeniowa przedstawia ten kosztorys. My możemy go zweryfikować i są dwie możliwości jeżeli chodzi o naprawę pojazdu uszkodzonego

  • Metoda kosztorysowa
  • Metoda serwisowa

Pierwszą z nich jest metoda kosztorysowa, a więc na podstawie tego kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę możemy dokonać naprawy tego uszkodzonego pojazdu w wybranym przez nas zakładzie naprawczym, ewentualnie w zakładzie zaproponowanym przez firmę ubezpieczeniową. Natomiast druga z metod jest metodą serwisową, my w tym momencie niczym jako osoby poszkodowane się nie interesujemy tylko odstawiamy nasz uszkodzony pojazd do serwisu, który w tym momencie już będzie bezpośrednio się rozliczał z firmą ubezpieczeniową.

Kwestionowanie kosztorysów przez firmy ubezpieczeniowe

Chciałabym też zwrócić Państwa uwagę, że nawet jeżeli my się zgadzamy z tymi kosztorysami i w momencie w którym przyjmujemy tą metodą kosztorysową czy też serwisową firmy ubezpieczeniowe potrafią mimo to kwestionować pewnego rodzaju wartości jakie były wskazywane w kosztorysach. Nie stanowi to problemu bo jeżeli zleciliśmy naprawę naszego pojazdu profesjonalistom i firma ubezpieczeniowa pomimo tego będzie chciała nam uciąć coś z należnego odszkodowania to przysługuje nam jak najbardziej możliwość dochodzenia brakujących kwot tego odszkodowania, w drodze polubownej np. postępowania reklamacyjnego, bądź na drodze postępowania sądowego. Jeżeli będą mieli Państwo problemy w tym zakresie służę swoją pomocą.

Serdecznie zapraszam na swój kanał YT.